Zlatibor Lončar
Ministar zdravlja
06. jun 2019.
Da Srbija pobedi. I ja sam donor.
Transplantacija organa je u samom vrhu prioriteta Ministarstva zdravlja od 2014. godine i činimo sve u nameri da se ova izuzetno značajna oblast medicine u Srbiji sistemski potpuno uredi i značajno unapredi.
Rezultati tog rada su nekada bili bolji, a nekada lošiji. Zahvaljujući tim naporima i širokoj podršci javnosti 2017. smo ostvarili rekordne rezultate i imali 40 donora, odnosno 92 uspešno obavljene transplantacije.
U međuvremenu, doneli smo i novi Zakon o presađivanju ljudskih organa upravo u nameri da se utvrde i obezbede uslovi za postizanje standarda kvaliteta i bezbednosti ljudskih organa za presađivanje, kao i da se uslovi rada i način organizacije zdravstvenog sistema unaprede u cilju obezbeđivanja optimalne dovoljnosti ljudskih organa za presađivanje i obezbeđivanje visokog nivoa zaštite ljudskog zdravlja.
Novi Zakon definiše i apsolutno uvažavanje prioritetnih interesa za očuvanje života i zdravlja i zaštiti osnovnih ljudskih prava i dostojanstva davaoca ljudskih organa i primaoca organa. Naravno, porodica uvek ima poslednju reč kada je u pitanju darivanje organa, čak i onda kada se preminula osoba nije za života protivila donorstvu organa.
Danas se u Srbiji svi poslovi iz oblasti presađivanja ljudskih organa sprovode u skladu s odgovarajućim visokim profesionalnim standardima, stručnim smernicama i etičkim načelima, kao i zahtevima kvaliteta i bezbednosti. A naši visokostručni medicinski timovi za transplantaciju organa spremni su svakog dana 24 časa dnevno. Baš svakog dana, u bilo koje vreme.
I vredno rade.
Ali sve navedeno nije dovoljno. Još uvek se susrećemo sa nedoumicama i otvorenim pitanjima koja utiču na saglasnost da se doniraju organi. Još uvek svest o značaju doniranja organa nije na nivou koji nam je potreban da bi spašavanje ljudskih života na ovaj način postala svakodnevna rutina.
Blizu 1.000 naših sugrađana, komšija, ljudi koje srećemo u prolazu... i u ovom trenutku čeka poziv iz zdravstvene ustanove, nadajući se da je baš za njega pronađen organ, jetra, srce ili bubreg koji znači nastavak života. A šansa da nam u životu zatreba tuđi organ je dvadeset puta veća, nego da ćemo mi biti u situaciji da budemo donori.
Zato u Ministarstvu zdravlja nastavljamo dalje da radimo, da svakoga dana podižemo kapacitete transplantacionog programa u našoj zemlji, usavršavamo znanja naših lekara, otvaramo nove centre za transplantaciju, sarađujemo sa relevantnim međunarodnim organizacijama...
Ono što nas hrabri i daje nadu, jeste činjenica da znamo da naše društvo može da bude još humanije i plemenitije, jer je to nebrojano puta dokazalo.
Naši građani su uvek kroz istoriju pokazivali izuzetnu solidarnost upravo u teškim trenucima. A nema težeg trenutka od onog u kojem je ugrožen život 1.000 naših sugrađana i od neizvesnosti u kojem svakoga dana živi tih 1.000 porodica...
Zato iskreno verujem da svi zajedno - institucije, odgovorne kompanije, stručna javnost, građani, organizacije, zdravstvene ustanove, civilno društvo, nevladin sektor, mediji – možemo da damo svoj doprinos, odnosno učinimo više u cilju podizanja broja spašenih života kroz transplantacioni program.
Hajde da se ujedinimo oko ovog plemenitog cilja.
Hajde zajedno da pobedimo i spasimo živote građana Srbije, naših najbližih, kojima je za to dovoljna samo jedna saglasnost.
Jer novi organ, jednako je novi život.
Novi život, pobeda je Srbije.
Hajde da Srbija pobedi.