Šta predviđa Zakon o presađivanju ljudskih organa?
Zakon o presađivanju ljudskih organa je donet sa ciljem uređenja ove oblasti u skladu sa najvišim evropskim i svetskim standardima i po ugledu na zemlje koje ostvaruju najbolji rezultat u ovoj oblasti u pogledu broja davalaca organa, izvršenih transplantacija, smanjenja lista čekanja i spašavanja ljudskih života.
Zakon uvodi pretpostavljenu saglasnost prema kojoj je svaki punoletni građanin potencijalni davalac organa ukoliko se tome ne usprotivi tokom života ili njegova porodica ne odluči drugačije.
Zakon se odnosi na darivanje, testiranje, procenu podobnosti davaoca i ljudskih organa, pribavljanje, očuvanje, prevoz, dodelu i presađivanje ljudskih organa i vaskularizovana ljudska tkiva u svrhu lečenja ljudi.
Za oblast transplantacije Zakon definiše nadležnost Uprave za biomedicinu. Po Zakonu, davalac organa je osoba koja, za života ili nakon smrti daruje jedan ili nekoliko organa za transplantaciju, a primalac živo lice koje da pismeni pristanak da primi organ od davaoca. Donacija organa zasniva se na dobrovoljnosti i neprofitnosti, što znači da je zabranjen svaki vid nadoknade.
Transplantacija organa od živog davaoca
Zakon propisuje da o uzimanju ljudskog organa od živog davaoca u svrhu presađivanja primaocu odlučuje tim za presađivanje ljudskih organa i etički odbor Centra za presađivanje organa u kome se vrši presađivanje.
Ovaj vid transplantacije moguć je uz ispunjenje uslova:
• da je davalac ljudskog organa punoletno i poslovno sposobno lice;
• da je davalac dao pismeni pristanak kao izraz slobodne volje i nakon što je detaljno upoznat sa rizicima darivanja;
• da je izvršena procena rizika po život i zdravlje davaoca kojom je utvrđeno da ne postoji značajan rizik za njegovo zdravlje;
• da je etički odbor dao saglasnost za uzimanje ljudskog organa.
Živi davalac organa mora biti u prvoj liniji srodstva ili u pobočnom srodstvu (do trećeg stepena srodstva), a samo kada taj uslov nije moguće ispuniti davalac može biti bračni ili vanbračni partner, usvojenik i usvojitelj.
Centar za presađivanje ljudskih organa dugoročno prati zdravstveno stanje živog davaoca ljudskog organa nakon presađivanja ljudskog organa i vodi evidenciju o živim davaocima ljudskih organa.
Transplantacija organa sa umrlog davaoca
Uzimanje ljudskih organa od umrlog lica zbog presađivanja drugom licu može se izvršiti isključivo posle dijagnostikovanja i utvrđivanja smrti na osnovu medicinskih kriterijuma.
Ljudski organi sa kadavera, odnosno donora u stanju moždane smrti, mogu se uzeti radi presađivanja ukoliko se punoletni, poslovno sposoban davalac pre smrti tome nije usmeno ili u pismenom obliku za života protivio i ako se tome u trenutku moždane smrti nije izričito usprotivio roditelj, supružnik, vanbračni partner ili punoletno dete. Ako osoba u stanju moždane smrti nema srodnike, organi se mogu uzeti ako se tome, u trenutku smrti, nije izričito usprotivio pobočni srodnik, zaključno sa drugim stepenom srodstva.
U ostalim slučajevima za transplantaciju organa od umrlog lica nužna je saglasnost etičkog odbora. Zakon o presađivanju ljudskih organa možete preuzeti
ovde.